Kapitány Pista bejelentette: Teljesítménycsökkenés jön a paksi atomerőműben


Melegszik a Duna, az élővilág kímélése érdekében felkészültek az atomerőmű leszabályozására. Kapitány István ismét takarékosságra intett. 

Az elmúlt napokban az egész Európát sújtó rendkívüli hőhullám következtében a Duna hőmérséklete 2026. június 26-án elérte a 25 Celsius-fokot (a június 26-ai mérés szerint 25,5 Celsius-fok volt), így az előírásainknak megfelelően az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. megkezdi a Duna hőmérsékletének mérését a folyó érintett szakaszán. Az intézkedés célja környezet védelmének jegyében a hatályos környezetvédelmi előírások és szabályok teljesítése, valamint az erőmű biztonságos működésének fenntartása – áll a társaság tájékoztatásában.  

A naponta elvégzett mérések lehetővé teszik az atomerőmű teljesítményének olyan mértékű csökkentését, amellyel biztosítható, hogy a kibocsátási ponttól folyásirányban számított ötszáz méteres folyamszelvény bármely pontján a befogadó víz hőmérséklete ne haladja meg a harminc Celsius-fokot.

A rendkívüli energetikai helyzet fennállása esetén a vonatkozó jogszabály lehetőséget biztosít arra, hogy az energiapolitikáért felelős miniszter eseti határozatával engedélyezze a rendeletben rögzített határérték átmeneti túllépését – tették hozzá, az illetékes tárcavezető pedig szintén tájékoztatást adott a témában. 

Kapitány István jelezte, hogy a Duna magas hőmérséklete miatt a paksi atomerőműben a jogszabályoknak megfelelő, előírt teljesítménycsökkentésre kerül sor.

Előre meghatározott, szabályozott intézkedésről van szó, amiből a lakosság semmit nem érez majd közvetlenül. Azt is leszögezte a miniszter, hogy Magyarország villamosenergia-ellátása továbbra is biztonságos és folyamatos, miközben a paksi atomerőmű működését minden helyzetben szigorú jogszabályok és szakmai előírások határozzák meg.

Ezt követően a gazdasági és energetikai tárca vezetője újfent felhívta a lakosságot arra, hogy lehetőség szerint takarékoskodjon a villamos energiával.

Megjegyzés küldése

Újabb Régebbi
Támogassa munkánkat!