A párizsi olimpia egyik legnagyobb botránya a női ökölvívó tornán történt, ahol két interszexuális bokszoló, az algériai Imane Helif és a tajvani Lin Ju-ting ringbe léphetett a hölgyek között.
Ugyan az üggyel kapcsolatos vita most újra fellángolt: az ENSZ különmegbízottja, Reem Alsalem ajánlása szerint a megoldást egy harmadik, nyílt kategória bevezetése jelentené,
ugyanakkor egyöntetűen támogatja az IBA által is alkalmazott nemiségi vizsgálatot.
Reem Alsalem, az ENSZ nők és lányok elleni erőszakkal foglalkozó különmegbízottja a témában megfogalmazott egy ajánlást, amelyet a közgyűlésen is elfogadtak. Ebben Alsalem egyértelműen azt javasolja a sportszervezeteknek, hogy a versenyeken a nők között kizárólag olyanok indulhassanak, akik cisznemű nők, vagyis semmilyen elváltozás nincs a szervezetükben, és már nőként jöttek világra.
Ugyanakkor ajánlásában azt is megfogalmazta az ENSZ különmegbízottja, hogy
azoknak a sportolóknak, akik ennek a feltételnek nem felelnek meg, vagy nem kívánnak az eredeti biológiai nemük küzdelmeiben indulni, hozzák létre az úgynevezett nyílt kategóriát, ahol simán versenyezhetnek anélkül, hogy a méltóságukat sérelem érné.
Ugyanakkor Alsalem a sporteseményeken a kötelező nemiségvizsgálat bevezetése mellett foglalt állást a tisztességes verseny biztosítása érdekében. Az IBA is megerősítette ezt a korábban éppen Helif és Lin esetében már bevetett tesztek alkalmazásával kapcsolatos álláspontját, és kijelentette, hogy az ENSZ Közgyűlése által is megszavazott ajánlásban megfogalmazott intézkedések elengedhetetlenek a sport integritásának és tisztességességének védelme érdekében.
Ahogy az ENSZ különmegbízottjának ajánlása napvilágra került, azonnal kiderült, az üggyel kapcsolatban rengeteg elfojtott indulat van még az emberekben. Az olimpiai bronzérmes török ökölvívó, Esra Yildiz mély csalódottságát fejezte ki legutóbbi, Evrim Akin török televíziós személyiségnek adott és a YouTube-on megjelent interjújában Lin Ju-ting olimpiai részvétele miatt.
Bírálta a korábban diszkvalifikált sportolók részvételét, és azzal érvelt, hogy ez a sport tisztességességének megsértését jelenti, és végül kijelentette, hogy a hozzá hasonló, az ügyben a saját igazságukat kereső sportolók erőfeszítései teljesen hiábavalók a Nemzetközi Olimpiai Bizottság ellenállása miatt.
0 Megjegyzések