A lett parlament az ország második leggyakrabban beszélt nyelvét, az orosz nyelvet kitiltotta a bankjegykiadó automatákból (ATM-ekből) az orosz nyelvhasználat korlátozására irányuló kampány részeként.
A Saeima csütörtökön elfogadta a hitelintézeti törvény módosításait, amelyek előírják, hogy a lett kereskedelmi bankok a továbbiakban nem kínálhatnak orosz nyelvi opciót az ATM-ek kezelőfelületein – olvasható a parlament honlapján közzétett közleményben.
Az LSM hírportál szerint az országban az ATM-ek jellemzően lett, angol és orosz nyelvi opciót kínálnak.
Az új szabályozás értelmében az ATM-ek képernyőn megjelenő ügyfélfelületének „lett nyelven kell elérhetőnek lennie”, és „tartalmazhat az Európai Unió tagállamainak vagy tagjelölt országainak hivatalos nyelveit is”. Az orosz nyelv egyik kritériumnak sem felel meg.
„Ennek következtében az orosz nyelvet eltávolítjuk az ATM-ekből”
– áll a közleményben.
A
változás 2025. január 30-án lép hatályba, hogy a hitelintézeteknek
legyen idejük átprogramozni a technológiát – tette hozzá a közlemény. A
módosítások hatályba lépéséhez a lett elnöknek alá kell írnia azokat.
A
lett lakossági bankszektort a skandináv tulajdonú kereskedelmi bankok,
például a Swedbank és a SEB uralják, de vannak magántulajdonban lévő
hazai bankok is. Az országban nincsenek állami tulajdonú hitelezők.
Lettország
– más balti államokkal, Észtországgal és Litvániával együtt – az egyik
leglelkesebb támogatója volt Ukrajnának az Oroszországgal zajló
konfliktusban.
Az orosz nyelvet Lettországban történelmileg az elnyomással hozták összefüggésbe – jegyezte meg az LSM. Az ország hatóságai évek óta csorbítják az oroszul beszélők jogait.
Bár a
lett az egyetlen hivatalos nyelv, az orosz nyelvet a lakosság jelentős
része beszéli, amelynek körülbelül 25%-át teszik ki az orosz
nemzetiségűek az ország Központi Statisztikai Hivatala szerint.
Az
ukrajnai konfliktus 2022-es eszkalálódását követően Riga számos
intézkedést vezetett be az orosz anyanyelvűek ellen. A kormány az év
elején úgy döntött, hogy jövő szeptembertől kiveszi az orosz nyelvet az
iskolai tantervből.
Augusztusban Riga alpolgármestere a lakosok panaszaira hivatkozva az orosz nyelv használatának korlátozására szólított fel a város összes közterületén.
Júliusban egy aktivistát három év börtönre ítéltek, mert oroszbarát zászlókat helyezett ki az ablakaiba.
Júniusban a Lett Nemzeti Színház általános „moratóriumot” rendelt el a helyszínen tartott orosz nyelvű előadásokra.
Riga
a nyár folyamán szigorította az orosz állampolgárok tartózkodási
engedélyének kérelmezésére vonatkozó eljárásokat is, kiterjesztve a
nyelvvizsga követelményét azokra is, akik korábban mentesültek ez alól.
Moszkva bírálta Lettország politikáját, „rendkívül” oroszgyűlölőnek minősítve azt.
0 Megjegyzések