Támogassa munkánkat!

Igényeljen tagsági kártyát. Kattintson IDE.

Besúgó volt a magyar miniszterelnök: harcos fedőnéven jelentett

Horn Gyula ügynökmúltjára talált bizonyítékot a történész Ungváry Krisztián. Szerinte az egykori miniszterelnököt a kémelhárítás III/2-es osztálya szervezte be még a ’60 évek elején. Kovács László volt külügyminiszter szerint a külpolitikai információgyűjtés és a hírszerzés közel áll egymáshoz, ezért könnyű összetéveszteni.
Hálózati személy volt Horn Gyula, egykori miniszterelnök: a kémelhárítás III/2-es osztálya szervezte be a ’60-as évek elején, amikor a szófiai magyar nagykövetségen dolgozott – ezt állítja Ungváry Krisztián történész, aki a „Harcos” fedőnevű ügynök jelentéseiben Horn Gyulára ismert.

„A jelentésekben az az érdekes, hogy nem diplomáciai jelentésekről beszélünk, amelyeket Horn Gyula írt, hanem ezek állambiztonsági jelentések, de mindezen nem lepődhetünk meg, ha tudjuk azt, hogy a diplomaták 90%-a valamilyen titkosszolgálattal együttműködött ebben az időszakban” – mondta Ungváry az ATV Híradójának.

Az akták egyébként nincsenek meg, Ungváry Krisztián szerint egy másik jelentés utal arra, hogy „Harcos” rendszeresen jelentett.

Nem ízléses

Kovács László azonban úgy látja, a hozzá nem értők könnyen összetévesztik a külpolitikai információgyűjtést a hírszerzéssel. „Horn Gyulánál legfeljebb arról lehetett szó, hogy ami a belbiztonságot érdekelte, azok az információk az ő jelentéséből átkerülhettek a Belügyminisztériumba, de nem ez volt neki a fő feladata. A fő feladata a diplomáciai munka volt” – véli az egykori külügyminiszter. Kovács László nem tartja ízlésesnek, hogy egy nemrégiben elhunyt miniszterelnökről jelentetnek meg áttételes ügynökvádakat.

Manipulálták az aktákat

A katonai és polgári titkosszolgálatok jövő júliusig döntik el, pontosan mely adatállományok titkosítását oldják fel. A Fidesz frakcióvezetője már aggályosnak tartja ezeket a dokumentumokat. „Ma már teljesen nyilvánvaló, hogy ezeknek az iratoknak egy jelentős részét manipulálták, illetve szabadon manipulálható volt. És azt is látjuk, hogy ez nem egyszer olyan emberi tragédiákhoz vezetett, amiért igazán kár” – mondta Kósa.

Az ügynökakták azonban továbbra is zsarolási potenciálként alkalmazhatóak a politikában. Még a jövő évi választások idején is.

Forrás: atv.hu

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések