Súlyemelő-vb - Magyar sportdiplomaták adták át a NOB-érmeket

Újabb világcsúcsokat hozó versenyek mellett magyar sportdiplomaták is kiemelt szerephez jutottak a türkmenisztáni súlyemelő-világbajnokság szerdai versenynapján.
Aján Tamás, a Nemzetközi Súlyemelő Szövetség (IWF) elnöke, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tiszteletbeli tagja és Gyurta Dániel, az olimpiai, világ- és Európa-bajnok úszóból lett NOB-tag adta át három súlyemelőnek is azokat az érmeket, amelyektől a NOB fosztotta meg az előző tulajdonosokat, miután a doppingminták újratesztelésekor kiderült róluk, hogy tiltott szerhez nyúltak.

A helyükre lépők közül aranyérmet vehetett át az iráni Szaid Mohammadpurkarkarag, aki a 2012-es londoni olimpián 94 kilogrammban nem volt ugyan dobogós, de az előtte végzettek mind rajtavesztettek a doppinghasználaton. Ugyancsak londoni teljesítményéért érdemelt ki utólag bronzérmet a női 58 kilóban a thaiföldi Rattikan Siripuch-Gulnoi, míg hasonlóképpen a harmadik helyre lépett előre a kazah Gyenyisz Ulanov, aki a 2016-os riói olimpián eredendően negyedik volt a 85 kilósok között.

Az asgabati vb-n szerdán az erősebb nemnél 96 kilogrammban, a nőknél pedig 76 kilóban hirdettek végeredményt. Előbbi kategóriában az iráni Szohrab Moradi gyűjtötte be mindhárom aranyat úgy, hogy közben négy világcsúcsot is felállított, s végül szakításban 186, lökésben 230, összetettben pedig 416 kilós csúcsmagasságig jutott.

A női 76 kilósoknál nem született felnőtt rekord, meglepetés azonban igen: a kínaiak 2015-ös Ázsia-bajnoka, Vang Csou-jü legyőzte az észak-koreaiak kétszeres olimpiai bajnokát, Rim Dzsong Szimet.