Hirdessen itt

5 betegség, amit a megdagadt ujjak jeleznek először: súlyos következménye lehet

A kánikulában sokakat érintő kellemetlenség az ujjak vagy a végtagok megduzzadása. Az ok ilyenkor általában csak annyi, hogy a szervezet a bőrön át több hőt akar leadni, így az erek kitágulnak, a szövetekbe jutó folyadék miatt pedig dagadtabbnak tűnhet a láb vagy a kézfej.
Néhány esetben mégsem lehet az időjárásra fogni a panaszt. Ha a meleg elmúltával is fennáll a tünet, esetleg fájdalommal is társul hozzá, a szövődmények elkerülése érdekében jobb megkeresni és kezelni a háttérben álló okokat. Gyanú esetén mindig orvoshoz kell fordulni a pontos diagnózisért.

Nátrium-túladagolás

Előfordul, hogy a megdagadt ujjak a túlzásba vitt sófogyasztásról árulkodnak, mivel ilyenkor a vízvisszatartással próbálja a szervezet helyreállítani a só és a víz egyensúlyát. A kálium-nátrium arány felborulása megemeli a vérnyomást, ami keringési zavarokhoz vezet.

Ha valóban ez áll a háttérben, akkor a sófogyasztás tudatos mérséklésével a nátriumszinttől és a tünet erősségétől függően a kellemetlenség egy-két napon belül teljesen el is múlik, de hosszútávon is szükséges odafigyelni az életmódra.

Ízületi kopás

Ha az ujjak dagadása inkább az ízületek környékén jellemző, például nem tudod miatta felhúzni a gyűrűt a felső ujjpercig, és sokszor reggel erősödik fel a tünet, nagy valószínűséggel az ízületek kopásával, degenerációjával járó gyulladásos megbetegedés, az oszteoartritisz áll a háttérben. A betegség gyakran fájdalommal és merevséggel jár együtt, kezelni a súlyos kopás és szalagszakadás megelőzéséért szükséges.

Nyirokrendszeri ödéma

A limfödéma a nyirokrendszerben fennálló elzáródás miatt következik be, amikor a nyirokkeringés zavara miatt a vizenyő felgyűlik a szövetek között. Ilyenkor a kéz- és lábujjak, valamint a kar és a láb is megduzzadhat, a bőr megfeszül, a körmök pedig befelé kezdenek hajlani. Műtétet, esetleg kemoterápiát, sugárkezelést követően is előfordul ez a probléma, de visszérbetegségnél sem ritka. Kezeletlenül hajlamosít a fertőzésekre, de ekcémát is okozhat.

Raynaud-szindróma

Akár egyszerűen a hideg időjárás vagy a stressz is vezethet az artériák átmeneti beszűküléséhez, ami a vérkeringést is rontja - ha a kiváltó ok elmúltával, tehát akár a stresszhelyzet megszűnésével vagy a felmelegedést követően alakul ki a kékes duzzanat az ujjakon, Raynaud-szindróma állhat a háttérben. Az alagútszindrómához hasonlóan a nőknél gyakrabban figyelhető meg a tünet. A szindróma más betegségeket, akár vérképzőrendszeri problémát vagy vesebetegséget is előrejelezhet, ezért a tüneti kezelésen túl a kiváltó okokat is fontos felderíteni.

Kéztőalagút-szindróma

Amennyiben az ujjak mellett a csukló vagy a könyök tájékán is duzzanat jelenik meg, és mindez zsibbadással, esetleg égő fájdalommal társul, kéztőalagút-szindróma velejárója is lehet a látványos tünet. Az alagútszindróma egy idegbecsípődés vagy nyomás miatt alakul ki a végtagban. Bár spontán is gyógyulhat, súlyosbodó probléma esetén fontos kezelni, esetleg műteni, mivel akár a kéz érzékelésének romlásához, izomsorvadáshoz is vezethet.

(Képek: Getty Images Hungary.)

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések